DİYABETİKLERDE GöRüLEBİLECEK ANİ DEĞİŞİKLİKLER

 HİPOGLİSEMİ (Kan Şekerinin Düşmesi )

NEDENLERİ
-Yeterli ve dengeli bir diyet programının uygulanmaması
-Ana ve ara öğünlerin atlanması ya da geciktirilmesi
-Aşırı fiziksel aktivite
-İnsülin ya da oral hipoglisemik ilacın normalden fazla alınması


BELİRTİLERİ
-Halsizlik, başdönmesi
-Ani ter boşalması
-Şiddetli acıkma hissi
-Titireme sinirlilik
-Kalp atışının hızlanması
-Baş ağrısı
-Bilinç Kaybı



NE YAPMALIYIZ?
-Tükettiğiniz besinleri tekrar gözden geçirerek, bu belirtileri hissetmeye başladığınızda ilk olarak şeker ya da şekerli bir sıvı almalısınız. Bu amaçla yanınızda her zaman 1-2 adet kesme şeker ya da akide şekeri bulundurun
-Diyetinizi aksatmadan uygulamaya devam edin
 


HİPERGLİSEMİ ( Kan Şekerinin Yükselmesi )


NEDENLERİ
-İhtiyaçtan fazla ve dengesiz besin tüketilmesi
-İnsülin ya da hipoglisemik ilaçların yetersiz alınması
-Şekerli besinlerin tüketilmesi
-Yetersiz fiziksel aktivite
-Enfeksiyon



BELİRTİLERİ
-Susuzluk hissi
-Halsizlik
-Sık idrara çıkma
-Baş dönmesi
-Dalgınlık
-Bilinç kaybı



NE YAPMALIYIZ?

-Uygulamada bir hata olup olmadığını kontrol edin
-İnsülin ya da oral hipoglisemik ilacınızı hangi saatte aldığınızı kontrol edin
-Mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun
Gerektiğinde doktorunuzu ve diyet uzmanınızı arayarak bilgi alabilirsiniz





 

Copyright © 2017 ·All Rights Reserved · Thehealthnews.org

İnfo.