Aşırı ilaç kullanımı
Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Uğur Aktaş, bazı ilaçların aşırı tüketildiği veya doğru kullanılmadığı takdirde işitme kaybına yol açtığını söyledi.

 

 İlaçların bilinçsizce kullanılması durumunda işitme kaybına yol açabileceğini belirten Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Aktaş, "Bazı ilaçlar geçici veya kalıcı olarak iç kulak sistemine etkide bulunarak hem denge sistemini, hem de işitme organına zararlı etkide bulunabilirler. Bu bağlamda da hastalarda çoğunlukla işitme kaybı problemi olur" dedi.

Dr. Aktaş, "Aminoglikozid türü antibiyotikler tüberküloz gibi bazı hastalıklarda ve pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Ciplatin ve Carboplatin gibi antitümör ilaçları da sıklıkla işitme kaybına yol açan ilaçlardandır. Diüretikler denilen bazı idrar söktürücü ilaçlar da işitme kaybı yapar ama genellikle sonradan normale döner. Ayrıca aspirin türü ilaçlarda yüksek dozda alındığında kulak çınlaması, baş dönmesi, bulantı, kusmaya neden olabilmektedir" şeklinde konuştu. Hastaların ilaçları kesinlikle bir doktor kontrolünde kullanması gerektiğini kaydeden Dr. Aktaş, "İlaçlar bilinçsizce veya fazla dozda kullanılırsa çok ciddi problemlere neden olur. En önemli problemlerden birisi kalıcı işitme kaybıdır. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlıkta ilaç kullanımına başlanmadan önce uzman doktora başvurulmalıdır. Ayrıca ilk ilaç kullanımına başlandığı zaman hafif bir işitme kaybı veya çınlama oluyorsa mutlaka bir KBB uzmanına başvurulmalıdır" diye konuştu.
 

Copyright © 2017 ·All Rights Reserved · Thehealthnews.org

İnfo.