Polenler

Bitkiler iki yoldan, böcekler ve rüzgar aracılığıyla döllenir. Mevsimsel alerjik riniti (saman nezlesi) olan kişiler için rüzgarla polenlerini saçan bitkiler sıkıntıya neden olur.


Bu bitkiler çok büyük miktarda polen üretir. Bunun nedeni rüzgarla döllenmenin çok etkili bir yöntem olmayışıdır. Küçük ve kuru, yani hafif olduklarından parçacıklar uzun mesafeler kat edebilir. Bu nedenle, bu tür polenlerden kaçınmak çok zordur. Yine de yapabileceğiniz yararlı şeyler vardır:


� Deri testiyle hangi polenin sizde alerjiye yol açtığını belirleyin. Her bitki yılın öngörülebilir bir döneminde tozaklandığmdan polenlerden doğacak sıkıntının zamanını tahmin edebilir ve uygun tedaviye başlayabilirsiniz. Bunu bilirseniz hazırlık yapabilirsiniz.

� Polen mevsiminde, özellikle polen miktarı fazla olduğunda, açık alanlarda olabildiğince az kalın. Polen sayısı ılık, kuru ve güneşli günlerde artar.

�Açık havada gerçekleştirilen aktiviteleri polen miktarının daha düşük olmasının beklendiği bir zamanda, örneğin sabah erkenden ya da polen sayısını azaltan yağmurdan sonra herhangi bir zamanda yapmaya çalışın.

�Dışarıda gözlük takın, bu gözlerinizi polenlerden kısmen de olsa korur.

�Polen miktarı fazlaysa giysilerinizi eve gelince değiştirin.

�Giysilerinizi ve yatak örtülerinizi yazın açık havada kurutmayın çünkü polenle kapanacaklardır.

�Polen mevsiminde yatak odanızın penceresini kapalı tutun.

�Yapabilirseniz, tatile polen mevsiminde çıkın ve alerjinizi tetikleyen polenin bulunmadığı bir ülkeye seyahat edin. Bunu yapamıyorsanız, kıyıdaki esintilerin polen sayısını azalttığı deniz kıyısında bir yere gidin.

�Çim polenine alerjikseniz çimleri kendiniz biçmeyin.

�Günümüzde bazı otomobillerin etkili polen yakalayıcı hava filtreleri var. Bunlar iç ortamı göreli olarak polensiz kılar. Arabanızı değiştirirken bunu da göz önüne alın.

�Bahçeyle soğuk, nemli ya da kapalı günlerde ilgilenin.

�Böcekler vasıtasıyla döllenen bitkileri tercih edin; bunların polenleri çok daha ağırdır ve semptomlara yol açma olasılıkları daha düşüktür.

�Bahçedeki otları kontrol altında tutun; bunların birçoğu zararlı polenler üretir.

�Semptomlarınızı kötüleştirecek duman, is ve diğer hava kirliliği türlerinden uzak durun.