İŞ YERİNDE ALERJİ

Belli sağlık sorunları ile belli işler arasında ilişki kurulalı beri çalışanların çalışma koşullarının güvenli olmasını sağlamak üzere çeşitli yasalar çıkarılmıştır. Kimisi alerjik kökenli olan çok sayıda sağlık sorununa halen iş yerinde bazı maddelerle temas neden olmaktadır. Bu tür maddelere karşı hem atopik olan hem de olmayan kişilerde alerji (mesleki alerji) ortaya çıkarken, astımlılarda, egzamalı ya da saman nezlelilerde biraz daha sık görülür. İş yerinde karşılaşılan ve sorun yaratan maddelerin birçoğu alerjiye neden olmaz, ancak tahriş edici olarak etki eder. Bu maddelerden etkili havalandırmayla, koruyucu maske ve elbiselerle ya da bunların yerine tahriş etmeyenlerini kullanarak kaçınmak gerekir.

Alerjik duyarlılaştırma yoluyla mesleki astıma neden olan 200'den fazla madde bulunmaktadır; en az bir o kadarı da deride alerjiye yol açar. İngiltere'de mesleki dermatite bağlı olarak yılda yaklaşık 900 000 iş günü kaybı olmaktadır. Mesleki astım tüm erişkin astım vakalarının %2'sini oluştururken, yılda 1000 yeni vaka saptanmaktadır.


İşverenin, çalıştırdığı kişileri alerjik kontakt dermatit de dahil, iş yerindeki zararlardan koruyucu önlem alması yasal bir zorunluktur. Mesleki alerjinin tanısının erken konulması ve o andan itibaren sorunu yaratan maddeden uzak durulması halinde semptomların kaybolma olasılığı yüksektir. Buna karşılık, bir alerjinin uzun süre devam etmesine göz yumulması durumunda, nedenden kaçınmak semptomların düzelmesinde yararlı olursa da, tamamen ortadan kalkmasını sağlayamaz. Eğer sizde mesleki alerji geliştiğinden kuşkulanıyorsanız işyeri doktoruyla ya da kendi doktorunuzla temasa geçmeniz önem taşır, böylece ileri testlerin uygulanması ve bir uzman konsültasyonu için sevk edilebilirsiniz.


İşyerinde alerjiye en çok yol açan maddeler arasında lateks, formaldehid, sabun ve deterjanlar, yiyeyecek maddeleri, potasyum dikromat (inşaat endüstrisinde kullanılan malzemelerden birçoğunda ve deri tabaklamada kullanılır), boya malzemeleri ve saç bakımında kullanılan kimyasal maddeler yer alır.