Gıda alerjenleri

Yiyeceklerden birine alerjiniz olduğu tanısı konulduğunda alerjinizle yüzlesin, kendiliğinden geçip gideceğini düşünmeyin. En etkili tedavi yaklaşımı söz konusu alerjenden ta mamen uzak durmaktır (yiyeceği beslenmenizden çıkarmak). Beslen menizden çok sayıda yiyeceği aynı anda çıkarmamalısınız, aksi halde kimi temel gıdalar açısından beslen meniz eksik kalabilir. Büyümekte olan bir çocuk söz konusuysa, doktor ya da diyetisyen tavsiyesi olmaksızın hiçbir yiyecek uzun süreli kesilmemelidir.


Alerjiniz olduğu kanıtlanmadan beslenmenizden yiyecek çıkarmamanız önemlidir. Birçok kişi çok sayıda semptomdan yanlış yere gıda alerjisini sorumlu tutmakta ve bu yüzden yiyecek ve dolayısıyla yaşam tarzı seçeneklerini, gerçek bir yarar görmeden kısıtlamaktadır. Bu kişiler kötü beslenir hale bile gelebilirler.


Herhangi bir gıda maddesini beslenmeden tamamen çıkarabilmek çok güç olabilir, çünkü paketlenmiş ya da hazır gıdaların tüm içeriklerini bilmek her zaman kolay değildir. Gıdaların paketlerindeki etiketleri çok dikkatlice okumanız ve farklı yiyecek maddelerini tanımlayan farklı isimleri öğrenmeniz gerekir. Her sarın Aldığınız yiyecek maddesinin etiketini okumanız gerekir, çünkü üreticiler bazen uyarmadan içeriğinde değişiklik yapabilir.


Bazı ülkelerde büyük süpermarketlerde belirli maddeleri içermeyen özel ürünler bir liste halinde belirtilir (örneğin yumurta içermeyen ürünler) ve bu liste sürekli güncel leştirilir; bu özellikle hazır yiyecek alırken çok yararlı olabilir. Diyetis yenler de size farklı yiyeceklerin "gizli" kaynakları hakkında faydalı tavsiyerde bulunabilir.


Bazı gıda maddeleri kimyasal olarak birbiriyle ilişkilidir. Bu yüz den, birine karşı alerji geliştirdiği nizde diğerine karşı da reaksiyon gösterebilirsiniz. Örneğin, kereviz, elma, yerfıstığı ve kivi birbiriyle ilişkilidir ve ortak alerjenleri belir lenmiştir. Benzer şekilde, muz, kivi, papaya, kestane ve avokado da birbiriyle ilişkili görünmektedir, lateks alerjisi olan kişilerde bütün bunlara karşı alerji olabilir, ancak paylaştıkları protein henüz bilinmemektedir.


Dışarda yemek yerken yüksek riskli lokantalardan, örneğin Hint ya da Uzakdoğu yemekleri sunanlardan uzak durun. Buralardaki yiyeceklerde belirlemesi güç çeşitli maddeler ve sıklıkla da kabuklu yemiş ve yerfıstığı kullanılır. Restoran personeliyle açık konuşun ve garsonun ciddiye almadığını düşünüyorsanız bizzat şefle görüşün. Sorununuzu arkadaşlarınızla paylaşın, böylece size uygun yiyeceği seçmekte size yardım edebilirler. Onlara semptomlarınızı ve nasıl tedavi edileceğini öğretin. Uyanık olun ve ne denli hafif olursa olsun hiçbir semptomu görmezden gelmeyin, çünkü bu ağır bir reaksiyonun başlangıcı olabilir. Son olarak, adrenalin reçete edilmişse, bir yere giderken daima yanınızda taşıyın.