Alerjik hastalıkların tedavisi

GENEL İLKELER
Sorununuzun alerji olduğu bir kez saptanınca bir sonraki adım uygun bir tedavi yoluyla semptomlarınızı en aza indirmektir. Alerjik sorunları olan birçok kişinin durumlarını kontrol altına almak için bir ya da birden fazla ilaç kullanması gerekir. Buna karşılık, sorumlu alerjeni belirlediğinizde onunla teması azaltabilir ya da ondan tamamen kaçınabilirsiniz ve böylece ilaç tedavisine gereksiniminiz büyük ölçüde azalabilir. Diğer daha genel tedbirler, örneğin sağlığınıza özen göstermek, sağlıklı gıdalar tüketmek ve sigara dumanı ve diğer hava kirleticilerinden sakınmak da yardımcı olabilir. Son olarak da immünoterapi için iyi bir aday olabilirsiniz. Bu tür tedavide alerjiyi sınırlamak ve hatta yok etmek amaçlanır. Ancak bu herkes için uygun bir tedavi yöntemi değildir.

Tedavinin amaçları:
�semptomları, özellikle akut dönemlerin sıklığını ve şiddetini azaltmak,
�yaşam tarzındaki kısıtlanmaları en aza indirmek,
�iş, boş vakitler, egzersiz, yemek yeme, sosyal yaşam ve uykudan zevk alabilme de dahil, yaşam kalitesini artırmak,
�okul ve işe gidememe nedeniyle oluşan zaman kayıplarını azaltmak,
�kendine güveni artırmaktır.

Alerjenden kaçınmak
Alerjinin en iyi tedavi yolu semptomları tetikleyen ne ise ondan tamamen uzak durmaktır. Bu, alerjiniz nikel gibi bir maddeye karşı olduğunda oldukça kolaydır. Öte yandan, polenler ve ev tozu akarları gibi kimi alerjenler vardır ki onlardan tamamen sakınmak olanaksızdır.


Ümitsizliğe kapılmayın! Pek çok alerjenle temasınızı azaltmanın bir takım pratik yolları vardır. Bu şekilde ilaç tedavisine olan gereksiniminiz de azalmış olur. Henüz alerjileri tamamen iyileştiremiyoruz, ancak alerjiden kaçınma ve doğru ilaç tedavisiyle alerji semptomlan kontrol altına alınabilir.


Kapalı ortam alerjileri
Günümüzde ömrümüzün %90'ını kapalı ortamlarda geçiriyoruz. Bu yüzden, soluduğumuz havanın çoğu kapalı ortamdan geliyor. Kapalı ortamlarda var olan alerjenlere karşı alerji; astım, alerjik rinit ve egzaması olan hastaların en az üçte ikisinde saptanabilir. En sık görülen kapalı ortam alerjenleri:


� Ev tozu akarı,
� Kedi kepeği,
� Köpek kepeği,
� Küf ve sporlar,
� Hamamböceğidir (bazı ülkelerde).


Bu alerjenlerin hepsi de, başka unsurlarla birleşince astım, alerjik rinit ve egzama semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Hem evimizde daha fazla zaman geçiriyoruz, hem de modern evler sayesinde çok miktarda kapalı ortam alerjeninin birikmesi için ideal ortamlar yaratıyoruz. Son 30 yılda evler, hava akımlarının engellenmesi, çift cam uygulaması ve şöminelerin ortadan kalkmasıyla daha sıcak ve daha az havalanır oldu. Bunun sonucunda ev içindeki nem miktarı arttı. Ek olarak, duvardan duvara halılar ve döşemelikler alerjenler için depo görevi yapmakta ve çamaşır yıkarken kullanılan etkin deterjanlar daha düşük sıcaklıkta yıkama olanağı sağlarken giysiler üzerinde taşınan alerjenleri yok etmede daha az etkili olmaktadır.