Deri testi

Doğrudan deri testi alerji tanısında en yaygın kullanılan testtir. Deri testi, güvenli ve belli bir alana uygulanan bir testle kişiyi bir alerjenle karşı karşıya bırakma yöntemidir ve bu testle çok duyarlı bir şekilde gerçek alerjik reaksiyonun varlığı gösterilebilir. Deri testi çok güvenlidir ve istenmeyen olaylar çok nadir görülür. Bununla beraber, ağır alerjik reaksiyon gelişme riski yüksek olan kişilere deri testinin hastane ortamında yapılması gerekir. Herhangi bir ilaç kullanmaktaysanız testi yapan kişiye bunu söylemelisiniz: antihistaminikler, kortikosteroidler ve kimi antidepresanlar test sonucunu etkileyebilir. Deri testi çok küçük çocuklarda ve yaşlılarda güvenilir olmayabilir.


Deri testleri genellikle önkolun iç kısmına yapılır ancak küçük çocuklarda genellikle sırt derisi kullanılır. Test yerleri bir kalemle işaretlenir ve seçilen konsantre alerjen özünden sadece birer damla buralara damlatılır. Derinin yüzeyi damlanın içinden steril bir lansetle (1 mm uzunluğunda küçük keskin uçlu bir alet) nazikçe çizilir. Derinin üstünde geriye kalan bütün alerjenler emici bir bezle silinir ve on dakika sonra oluşan reaksiyonların çapı ölçülür. Bütün bu süreç her antijen için tekrarlanır.


Küçük soluk bir kabarıklık pozitif sonuca işaret eder, çevresinde kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir. Alerjenlerle testin yanı sıra, işlemin güvenilirliğini test etmek için deride iki çizik daha yapılır ve bunlarda serum fizyolojik solüsyonu (negatif kontrol için) ve histamin solüsyonu (pozitif kontrol için) kullanılır. Serum fizyolojik solüsyonuna yanıt herkeste negatif olmalıdır. Sizde pozitif sonuç çıkıyorsa, bu cildinizin çok duyarlı olduğunu ve testin güvenilir olmayacağını gösterir. Histamine yanıtın ise herkeste pozitif olması gerekir. Değilse, cildiniz, belki kullandığınız bir ilaç yüzünden normal yanıt vermiyordur ki bu durumda da test güvenilir değildir.


Deri testi acısızdır ve küçük çocuklar bile işlemi iyi tolere eder. Pozitif reaksiyonlar kaşıntılı olabilir, ancak genellikle bu durum bir saatten kısa sürer.


Deri testi çok duyarlı bir testtir. Bu nedenle de, eğer sonuç negatifse test edilen maddeye karşı alerjiniz olmadığından oldukça emin olabilirsiniz. Buna karşılık, pozitif reaksiyon her zaman o sırada alerjiniz olduğu anlamına gelmez. Şu anda size sorun yaratmayan ancak geşmişte yaratmış ya da gelecekte yaratabilecek gizli ya da gecikmeli (latent) bir alerji olabilir.


Deri testi pahalı olmayan, basit ve hızlı bir test yöntemidir ve çok sayıda alerjeni aynı anda test etmek mümkündür, ancak kolunuzda 16'dan fazlasını test etmek için yeterli yer olmayabilir.