Alerjiye tanı koymak

Alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız sorununuza doğru tanı konulması önemlidir. Böylece doğru ilaçlar verilir ve bir tedavi planı oluşturulabilir. Sorun alerjiden kaynaklanmıyorsa esas nedenin ne olduğunu araştırabilirsiniz. Bu bölümde birbirinden farklı alerji testleri ile her testin ne zaman gerekebileceği, testlerin avantaj ve dezavantajlarıyla ilgili bilgiler verilmektedir.


Doktorunuz en az bir test yapmak isteyecektir. Daha önce alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz ve nedenini bilmiyorsanız, testle sorumlu alerjeni saptamak mümkün olabilir. Alerjik reaksiyonunuzun nedenini bilseniz bile tanının, özellikle alerjik reaksiyon ağırsa, herhangi bir alerji testiyle doğrulanması gereklidir. Alerjik bir durumun tedavisi, uzun süren, zaman alan ve pahalı tedaviler gerektirebilir, bu nedenle önceden doğrulanması yararlıdır. Sizdeki sorunun gerçek bir alerji mi yoksa intolerans ya da aşırı duyarlılık sonucu oluşan bir du rum mu olduğu konusunda karışıklık varsa alerji testleri yararlı olacaktır. İşyeri alerjilerinin işveren açısından yasal bazı sonuçları vardır, bu nedenle mutlaka alerji testleriyle doğrulanmalıdır.


Alerji testi sonuçlan, sorununu zun tüm ayrıntılarını göz önüne ala cak bir uzman tarafından yorumlanmalıdır. Bunun nedeni alerji testlerinin her zaman açık bir evet/hayır yanıtı sağlamaması, bunun yerine klinik bilmecenin çözümüne yönelik bir ipucu vermesidir.
 

DOĞRU TESTİ SEÇMEK
Sizin için hangi testin uygun olduğu, alerjik reaksiyonunuzun ayrıntılarına bağlıdır; yaşınız, vücudunuzda hangi bölgelerin etkilendiği, olası nedenler, reaksiyonun ne derece şiddetli olduğu, gibi.
Alerji tanısında kullanılan her testte şu özellikler bulunmalıdır:


�uygun olmalı (olası kuşkuluları içermeli),
�standart olmalı (böylece bir merkezdeki sonuçlar bir başkasında elde edilen sonuçlarla karşılaştırabilir),
�yinelenebilir olmalı (böylece farklı zamanlarda tekrarlandığında benzer sonuçlar alınabilir),
�özgül olmalı (yalnızca testin uygulandığı alerjili kişilerde
pozitif sonuç alınır),
�duyarlılığı yüksek olmalı (pozitif sonuç vermesi gereken
bir durumda yanlışlıkla negatif çıkmaz).


Hiçbir alerji testi mükemmel değildir, ancak her birey için doğru test seçilerek alerjik sorunların çoğuna doğru tanı koymak mümkündür. Sorunlarınızla başa çıkmakta özellikle zorlanıyorsanız alerji konusunda uzmanlaşmış bir dahiliyeciye başvurmanız ya da devlet sosyal güvenlik kapsamı içindeyseniz böyle bir uzmana şevkinizin yapılmasını istemeniz gerekir.