Alerjik kontakt dermatit (Alerjiyle ilişkili hastalıklar)

Kontakt dermatit, derinin tahriş edici ya da alerjen olarak etki gösteren bir kimyasal maddeyle temas etmesiyle oluşur. Birçok kontakt dermatite tahriş yol açar; yeterince uzun bir süre ve yeterli miktarda tahriş edici maddeye temas etmek herkeste dermatit gelişmesine yol açabilir. Tüm kontakt dermatit vakalarının yalnızca %20 kadarına alerjenler neden olur ve bu sorun alerjik kontakt dermatit olarak bilinir ve yalnızca o özgül maddeye duyarlılaşmış kişilerde görülür. Alerjik kontakt dermatit atopik kişilerde daha sıktır ve en çok da erişkinlerde rastlanır; çocuklarda ve yaşlılarda nadirdir. Duyarlılaşma genellikle birkaç günden fazla sürer. Kimyasal madde deriyle yeniden temas ettiğinde de, 48 saat içinde reaksiyon gelişir.

Nikel alerjisi, alerjik kontak dermatitin belki de en sık rastlanan nedenidir.


Alerjik kontakt dermatit, en sık rastlanan işle ilgili hastalıktır. Kimi işlerde çalışanlar, özellikle berber ve kuaförler, kuru temizlemeciler ve fabrika işçileri daha çok risk altındadır. Muhtemelen ev temizlik maddeleriyle tekrar tekrar temas ettikleri için kadınlarda ve açık tenlilerde daha sıktır.


Alerjik kontakt dermatitte deri lezyonları egzamanınkilere çok benzeyebilir. Derinin kabarcıklı yüzeyi kalınlaşır ve ardından pullanır. Genellikle şiddetli bir kaşıntı vardır. Ancak, vücudun yalnızca alerjenle temas eden kısımları etkilenir. Vakaların yarıdan fazlasında eller etkilenir. Etkilenen alanın sınırları nedene ilişkin ipuçları sunabilir: bilekte kol saatine ait yuvarlak iz, yara bandıyla aynı ölçülerde bir dikdörtgen ya da yüzde belirli bir kozmetiğin sürüldüğü kısımda döküntü. Bu, lezyon sınırlarının pek belirgin olmadığı egzamanın tersi bir durumdur.


Kontakt dermatite en sık yol açan maddeler nikel, lateks, sabun ve deterjanlar, gıdalar, gıdalardaki koruyucu maddeler, esanslar, lanolin, formaldehid ve potasyum dikromattır. Nikel alerjisi belki de alerjik kontakt dermatitin en sık görülen nedenidir ve nüfusun en az %10'unu etkiler. Nikel mücevherlerde, fermuar ve kot pantalon düğmelerinde bulunur. Krizantem türü bitkiler ve lateks gibi bitki kökenli malzemeler de sorun yaratabilir.