Alerjilerle Yaşamak

OKUL
Çocuğunuzun alerjik bir hastalığı varsa, okula ve özel olarak sınıf öğretmenine şu bilgileri vermeyi ihmal etmeyin:


�Çocuğunuzun durumu,
�Çocuğunuzun alerjik olduğu şeyler,
�Çocuğunuzun düzenli kullandığı ilaçların isimleri ve dozları,
�Çocuğunuzun okulda düzenli olarak alması gereken ilaçların isimleri ve dozları,
�Çocuğunuzun bir alerjik reaksiyon durumunda alması gerekebilecek ilaçların isimleri ve dozları,
�Çocuğunuzda bir alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda tam olarak ne yapılması gerektiğini anlatan bir tedavi planı,
�Çocuğunuzun durumunu kötüleştirdiği bilinen tetikleyiciler hakkında ayrıntılı bilgi,
�Çocuğunuzun doktorunun adısoyadı ve telefon numarası,
�Acil bir durumda size, eşinize ve belirleyeceğiniz diğer kişilere ulaşılmasını sağlayacak telefon numaraları.


Sınıf öğretmenine çocuğunuzun kullandığı inhaler ya da diğer ilaçlar hakkında bilgi vermeniz ve kullanımını anlatmanız yararlı olacaktır.
 

İngiltere'de okullara Eğitim ve Beceri Bakanlığı ile eğitimden sorumlu yerel müdürlükler tarafından, astım politikalarının oluşturulması ve çocukların astım inhalerlerinin saklanması ve uygulanması gibi konularda talimatlar gönderilmektedir. Türkiye'de böyle rutin bir uygulama olmamakla birlikte Dünya Astım Günü etkinlikleri çerçevesinde toplantılar yapılarak halkın bilgilendirilmesine çalışılmaktadır.


Çocuğunuzun ağır bir alerjik sorunu varsa, gereksinimlerini sorumlu okul personeliyle konuşmak için zaman ayırmalısınız. İngiltere'de, özel tıbbi bakıma gerek duyanlar da dahil, tüm çocukların devlet okullarında eksiksiz öğrenim görme hakkı vardır ve öğretmenler de, makul sınırlar içinde okulda bulunduğu sürece öğrencinin tıbbi gereksinmeleri konusunda sorumluluk yüklenir. Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları okullarda tıbbi gereksinimleri olan çocukların desteklenmesi konusunda ortak kılavuzlar hazırlamışlardır.


Gıda
Gıda alerjisi olan çocuklar için okuldaki yiyecekler bir sorun olabilir. Bu çocuklar için okulda yemek yeme olanağı bulunmalı, ancak uygun seçim yaptıklarından emin olmak için personelden birinin özel gözetimi ! altında olmalıdırlar. Çocuğunuza öğ le yemeği için beslenme sepeti ha zırlamanız daha kolay olabilir. İngilterede birçok okulda, çocukların yalnızca kendileri için hazırlanmış yemekleri yemelerini sağlayacak bir sistem uygulanmaktadır. Çocuğunuzun kazayla yanlış bir yiyecek yemesi durumunda, gerektiği anda ilaçlarını alabileceğinden emin olun.


Egzersiz ve spor
Alerjik sorunları olan birçok çocuk için egzersiz ve spor sorun yaratabilir. Egzersiz astımı kötüleştirebilir. Açık havada yapılan sporlar çocukların astım, saman nezlesi ve egzamanın kötüleşmesine neden olabilen fazla miktarda polene maruz kalmasına yol açabilir. Yüzme, astımlı çocuklar için sorun yaratmayan bir egzersizdir ancak egzamayı kötüleştirebilir. Bu sorunların aşılabilmesini ve tüm çocukların spor dahil bütün okul aktivitelerine katılabilmesini sağlayabilecek yöntemler konusunda doktorunuzla görüşün.


Saman nezlesi
Bazı annebabalar, saman nezlesinin çocuklarının genellikle polen mevsiminde yapılan sınavlardaki başarısını etkileyebileceğinden endişe duyar. Şunlar yardımcı olabilir:


�Uygun koruyucu ilaçlara saman nezlesi mevsimi gelmeden önce başlayın. Semptomlar başladıktan sonra kontrol altına alabilmek başlamasını önlemekten daha zordur.

�Çocuğunuzun birden fazla ilaç kullanması gerekebilir. Genellikle en iyisi bir �ntihistaminik, burun spreyi ve göz damlası kombinasyonudur.
�Çocuğunuzun ilaçlarını düzenli alıp almadığını kontrol edin.
�Polenden kaçınmaya ilişkin tavsiyeleri izleyin.
�Çocuğunuz sınava girmiş, ancak saman nezlesi nedeniyle sıkıntı çekiyorsa okulun sınavı düzenleyenleri bilgilendirmesini isteyin.


TATİLLER VE SEYAHAT
Bazı kişiler, özellikle ağır alerjik sorunları olanlar bilmedikleri bir ortamda olabileceklerden korktukları için tatilde seyahate çıkmaz. Oysa doğru bilgiler ve önceden bir miktar planlamayla alerjiye rağmen tatil hoş bir deneyim olabilir.


Tatildeyken hayatınızın önemli noktalan üzerinde kontrolü sürdürerek birçok potansiyel tehlikeyi ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek olasıdır. Örneğin, ağır gıda alerjiniz varsa yiyeceklerinizi kendinizin hazırlayacağı bir yerde kalmayı seçebilirsiniz. Saman nezleniz varsa, yalnızca mevsimin değil, yerel polenlerin de ülkenizdekinden farklı olacağı güney yarımkürede bir yere gidebilirsiniz. Başka bir seçenek de deniz kenarında tatil yapmaktır, çünkü kıyılarda polen miktarı genellikle daha düşüktür. Astımınız varsa, beraberinizde bir nebülizatör ve bir kürlük steroid tablet götürebilir, böylece doktorunuzun ayrıntılı talimatlarıyla herhangi bir alevlenmeyi daha başından tedavi edebilirsiniz.


Yanınıza, tatil boyunca yetecek miktarda ilaç almayı unutmayın ve ilaçlarınızı, valizinizin kaybolma olasılığını düşünerek daima el çantanızda tutun. Hatırlanması gereken diğer noktalar şunlardır:


�Deneyimlerinize göre alerjinizi tetikleme olasılığı en düşükolan yeri seçin.

�Özel diyet ya da kuş tüyü olmayan bir yatak gibi istekleriniz varsa seyahat acentanıza bunları önceden temin etmelerini söyleyin ve yazılı onay isteyin.

�Sağlık sigortanız varsa, yeterli olduğundan emin olun ve sigortacınıza sağlık sorununuzu söyleyin.

�Tatilde hastalığınızın alevlenmesi durumunda ne yapacağınızı içeren yazılı bir eylem planını yanınıza alın.

�İlaçlarınızın son kullanma tarihlerini kontrol edin.

�Adrenalin kullanıyorsanız, birden fazlasına gereksinimizin olabileceğini düşünerek yanınızda yedek bulundurun. Yabancı bir ülkede eksiği yerine koymak zor olabilir.

�Adrenalin ampullerinizi aşın sıcak ve soğuktan koruyun (arabada bırakmayın) ve rengi değişirse kullanmayın.

�Ağır gıda alerjiniz varsa, havayolu şirketiyle önceden bağlantı kurup alerjinizin türünü ve şiddetini belirtin. Yerfıstığı alerjiniz varsa uçuşta yerfıstığı olup olmadığını öğrenin (birçok havayolu şirketi artık yerfıstığını yasaklamaktadır).

�Gideceğiniz yere varır varmaz en yakın telefonun yerini öğrenin ve en yakın doktorun, ambulans servisinin ve hastane acil servisinin telefon numaralarını edinin.

�Acil ambulans servisinin numarasının (Türkiye'de 112) ülkeden ülkeye değiştini akıldan çıkarmayın.

� Birlikte yolculuk yaptığınız kişilere ağır bir akut alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda ne yapacaklarını gösterin.

�Yanınızda doktorunuzdan aldığınız ve ilaçlarınızın ne olduğunu ve bunların kişisel kullanımınız için olduğunu belirten bir yazı alın. Bu, gümrükte sorun yaşamanızı engeller.

� Yolculuk ettiğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız önemli mesajların tercümesinin yazılı olduğu kartlar temin edin. İyi yolculuklar!


MALİYET
Sadece verilen ilaçlar yüzünden değil, fakat gerek duyabileceğiniz özel diyetler, alerjik olmayan, koruyucu yatak ürünleri ve diğer özel gereçler nedeniyle de alerjik hastalıklar pahalı olabilir. İlaçlarınızı sürekli ve gereken miktarlarda ücretsiz temin edebilmeniz için tam teşekküllü bir devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden kurul raporu almanız gerekir. Reçetesiz de satılan bazı ilaçlar diğerlerinden daha ucuz olabilir. Bu konuda eczacınızdan yardım alabilirsiniz.


Özel bir beslenme rejimi uygulamanız gerekiyorsa doktorunuz bazı yiyecek maddelerini reçete edebilir ya da bir diyetisyenle görüşebilirsiniz. Özel bir beslenme rejimi uygulayanlara genellikle herhangi bir mali yardım yapılmaz, ancak değiştirilmiş beslenme rejiminizin pahalı olması da gerekmez.